Фосфорна зброя: що робити у разі ураження

Використання фосфорної бомби над Ірпінем. Фото: Олега Гриба, ITV

Російські війська знову застосували фосфорні бомби 22 березня над північно-західною околицею Києва та над Ірпенем. Про це повідомляв міський голова Ірпеня Олександр Маркушин, а фото вибуху оприлюднило інформаційне агентство Приірпіння ITV. Раніше про застосування Росією заборонених фосфорних боєприпасів у Попасній на Луганщині та в Краматорську на Донеччині повідомляла уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

Що таке фосфорна зброя

Фосфорними можуть бути не лише бомби, але й артилерійські снаряди, міни, ракети та навіть гранати. Фосфор, який використовується у боєприпасах — самозапальний. Він спалахує від контакту із киснем, тому загасити його складно. Заряд горить при дуже високій температурі у 800 – 900 градусів, тому він розповсюджується на значну територію у кілька сотень квадратних метрів. За своєю дією фосфорні бомби нагадують напалм. Під час вибуху вночі фосфорний заряд помітно світиться. Вдень можна відрізнити від інших боєприпасів через густий їдкий білий дим та яскраві іскри, які розлітаються під час вибуху.

Чи дозволена ця зброя

Через високу температуру горіння фосфор спричиняє тяжкі та болісні каліцтва. Вдихання парів може випалювати легені, а на тілі фосфор може продовжувати горіти після вибуху. Цей вид озброєння забороний до використання проти військових цілей, розташованих усередині або в околицях населених місць, згідно з протоколом III до Конвенції про конкретні види звичайної зброї.

Допомога під час ураження білим фосфором

Білий фосфор – отруйний для людини. Смертельна доза становить 0,05-0,15 г. Ця речовина може викликати ураження кісток та кісткового мозку, омертвіння тканин – людина отримує не просто опіки, а глибинні рани.

У випадку ураження фосфорними боєприпасами потрібно якнайшвидше скинути одяг, на який потрапили частинки фосфору. У разі потрапляння на шкіру – негайно видалити палючі частинки білого фосфору та накрити прохолодною вологою тканиною або занурити у воду, щоб уникнути повторного займання. Далі потрібно роботи вологі компреси. Не можна застосовувати креми та мазі, які можуть лише збільшити поглинання білого фосфору.

Якщо фосфор потрапив на предмети, їх можна загасити, рясно поливаючи водою, чи засипаючи піском або грунтом, поки до фосфору не перестане надходити кисень.

Читайте нас в Instagram і Telegram

Підтримати нас

Коментарі