Комунальна десятина

Комунальні підприємства значно більше грошей витрачають на конкурсах, але десяту частину коштів все одно роздають за прямими угодами

Львівська міська рада проаналізує усі міські закупівлі, заявив під час останнього засідання сесії ради міський голова Андрій Садовий. Натомість «Центр громадського моніторингу та досліджень» знову проаналізував діяльність 25 комунальних підприємств, де засновником є Львівська міська рада. В листопаді минулого року ми розповіли, які проблеми із закупівлями є в цих КП. Тепер знову перевірили їхню діяльність.

Найбільші комунальні підприємства Львова більшість коштів за перший квартал цього року витратили під час конкурсних закупівель, і навіть збільшилась кількість учасників на їхніх тендерах, однак вони й далі ігнорували допорогові закупівлі. 

***

Для того, щоб оцінити зміни в закупівлях 25 комунальних підприємств Львів, ми порівняли їхню діяльність в Prozorro в перших кварталах 2019 та 2020 років. Тут і далі ми порівнюватимемо саме перші три місяці року. 

Найбільше грошей у січні-березні цього року розподіляли по виконавцях Львівське комунальне автотранспортне підприємство №1, «Львівавтодор» та «Львівводоканал». Минулоріч в трійці лідерів замість АТП був «Львівелектротранс». 

Основна зміна, яка відбулась, – комунальні підприємства більшість коштів почали витрачати на відкритих торгах, які передбачають участь як мінімум двох учасників.

Якщо у першому кварталі минулого року більше третини, а саме 36,2%, усіх освоєних коштів витратили через відкриті торги, то цьогоріч ця цифра зросла до рекордних 76,3% (річний показник у 2019 році становив 49,3%). Відтак показник використання відкритих торгів під час проведення закупівель цього року більш ніж вдвічі виріс порівняно із аналогічним періодом 2019-го.

Це зростання відбулося через кардинальну зміну щодо «антиконкурентних» переговорних процедур, відсоткове значення яких зменшилось на майже 43%.

При цьому кількість договорів за відкритими торгами була майже однаковою: 76 – у 2019-му і 81 – у 2020 році, а їхня сума значно більшою: 246,6 млн грн – у 2019-му і 589,7 млн грн – у 2020-му. 

Щодо «прямих угод», тобто таких, які уклали без конкурсів з постачальниками та підрядниками, які «подобаються» замовникам, то їхнє відсоткове значення цьогоріч зросло на 1,5% до 10,4%, однак і сума договорів збільшилась із 59,6 до 79,9 млн грн відповідно. 

Цього року комунальні підприємства також проводили більше допорогових закупівель. Частка освоєних коштів з використанням цієї конкурсної процедури закупівлі зросла з 7,1% до 8,1% або 48,5 проти 62,7 млн грн.

Конкуренція зростає

Однією із найбільших проблем в закупівлях в Україні є мала кількість учасників, які приходять на аукціони. Однак можемо сказати, що бізнес почав звертати увагу на тендери комунальних підприємств Львова. 

Якщо минулого року середня кількість учасників у відкритих торгах була 2,84, то цьогоріч – 3,26. Однак із допороговими закупівлями ситуація навпаки погіршилась: 2,57 проти теперішніх 2,53. 

Зведений середній показник по всіх конкурентних закупівлях зріс із 2,75 до 2,97, тобто майже трьох учасників в середньому на кожному аукціоні. Для порівняння, показник конкурентних процедур загалом по Prozorro становить лише 2,41 на закупівлю.

 «У першому кварталі цього року стало більше учасників на конкурсних закупівлях. Наприклад, по проведених відкритих торгах показник збільшився аж на 14,8% у порівнянні з таким же періодом 2019 року», – каже Роман Поліщак, аналітик «Центру громадського моніторингу і досліджень».

Непрозорі закупівлі

Комунальні підприємства Львова протягом першого кварталу і 2019, і 2020 року підписали за кількістю майже удесятеро більше «прямих» угод, ніж проведено допорогових закупівель. 

До п’ятірки замовників, які надають перевагу прямим угодам з підприємцями у 2020-му, увійшли «Львівелектротранс», «Львівавтодор», «Львівтеплоенерго», «Залізничтеплоенерго» і «Львівводоканал». 

Лідером за вартістю угод стало комунальне підприємство «Львівелектротранс», яке за вказані періоди прозвітувало про 260 договорів зі своїми контрагентами на 47,7 млн грн, що становить п’яту частину вартості усіх закупівель цього замовника.  За кількістю прямих угод «рівних немає» «Львівтеплоенерго» – 762 звіти на 18,4 млн грн. 

Замість звітування у багатьох випадках комунальні підприємства могли б проводити допорогові (конкурсні) закупівлі. Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 13.01.2016 №13 «Про здійснення електронних закупівель у м. Львові» встановлено обов’язковість проведення допорогових закупівель, якщо вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 50 тис. грн, а робіт – 500 тис. грн.

«Головні аргументи за допорогові закупівлі – це те, що вони підвищують якість товарів, робіт та послуг через високу конкуренцію, зменшують корупційні ризики через прозорість процедури, – пояснює Роман Поліщак. – Однак під час аналізу ми бачимо, що кількість прямих звітів все одно більша за кількість допорогових закупівель. В середньому економія від проведення допорогових закупівель складає 15-20%, однак замість зекономити бюджетні кошти в більшості випадків комунальні підприємства міста Львова обирають можливість укладення прямих договорів».

Так, у період перших кварталів 2019 та 2020 років замовники освоїли 139,5 млн грн шляхом укладання прямих договорів і лише 111,2 млн грн було витрачено за результатом конкурентних допорогових торгів. 

До трійки підприємств, які витрачають найбільше коштів з застосуванням допорогових закупівель, протягом двох років входять: 

  • у  першому кварталі 2019 року

«Шляхово-ремонтне підприємство Шевченківського району» – 23,5 млн грн, 

«Львівводоканал» – 9,8 млн грн, 

«Львівтеплоенерго» – 5,4 млн грн;

  • у першому кварталі 2020 року

«Шляхово-ремонтне підприємство Шевченківського району» – 32,8 млн грн,

«Львівводоканал» – 9,8 млн грн,

«Львівтеплоенерго» – 7,6 млн грн.

Рекорди квітня

Із 19 квітня почали діяти зміни до закону «Про публічні закупівлі», згідно з яким було встановлено значно менший поріг, від якого слід проводити конкурсні закупівлі – лише 50 тис. грн. Через це багато замовників по всій країні до «дедлайну» почали масово укладати прямі договори з постачальниками.

Винятками не стали і комунальні підприємства Львівської міськради. Наприклад, за весь квітень минулого року вони підписали 179 прямих договорів, а за 18 днів цьогорічного квітня – 308.

Львівське комунальне підприємство «Інститут просторового розвитку» за два дні, 17-18 квітня, підписало 33 прямі договори на послуги вартістю понад 7 млн грн, водночас минулоріч таких було тільки 16. На найбільші суми підписали договорів із ТОВ «СТОА» (1,7 млн грн) та ПП «Інжинірінгова компанія «Дорпроектстандарт» (1,9 млн грн). Обидві компанії до цього найбільш активно з усіх замовників (за сумою договорів) працювали із ЛКП «Львівавтодор».

ЛКП «Львівсвітло» за 18 днів квітня підписало 29 договорів, хоча у квітні 2019-го таких було лише два. Серед лідерів за кількістю угод – ТОВ «Енергобудпроект-3» (13 договорів) і ТОВ «Унікар-авто» (8 договорів).

«Енергобудпроект-3» отримало підряди без конкурсів на капремонти освітлення фасадів церков та храмів Львова на майже 2,7 млн грн. Однак найбільше замовлення, на 14 млн грн, компанія отримала від «Львівсвітла» ще в листопаді минулого року. До цього працювала лише в Одеській області. 

Та й місце реєстрації фірма змінила із Одеси на Львів влітку 2019-го. Тоді до числа співзасновників увійшов Тарас Турко з Яворова та ще два інших співзасновники, Денис Крук і Олександр Коломійченко, які зареєстровані в Одеській області. Ще одна компанія цих людей, ТОВ «ЛК Енерголюкс», у 2018-2019 рр. отримала замовлень від «Львівсвітла» на понад 31 млн грн. 

«Унікар-авто» облаштовуватиме «елементи доступності» для людей з інвалідністю у кріслах, фірма належить Назару Галаю і Ярославу Вічковському. Розпочало отримувати замовлення від «Львівсвітла» минулоріч і загалом підписало договорів на майже 7,5 млн грн. 

***

Порівняльний аналіз перших кварталів 2019 та 2020 років свідчить про динаміку росту частки конкурентних процедур під час проведення закупівель 25 комунальними підприємства міста Львова. Застосування допорогових закупівель порівняно із минулим роком зросло на 14%, а от використання процедури відкритих торгів – збільшено на 210%.

Суттєво збільшилась кількість учасників, які брали участь у відкритих торгах, – середній показник становить 3,26. Це може свідчити про появу здорової конкуренції на тендерах комунальних підприємств. 

«Хоча у 2020 році комунальні підприємства Львова для закупівель частіше застосовували допорогові закупівлі, ніж у 2019 році, співвідношення їхньої частки до закупівель по прямих договорах не змінилось.  Десяту частину коштів на закупівлі підприємства розподіляють за прямими угодами, без застосування будь-яких конкурентних процедур», – резюмує аналітик Роман Поліщак. 

Матеріал підготовлено в рамках проекту IWPR за підтримки МЗС Норвегії

Читайте нас в Instagram і Telegram

Підтримати нас

Коментарі