Відкосити від «Prozorro»

Хто не провів жодної конкурсної закупівлі в 2017 році

Шість міських рад у Львівській області в 2017 році взагалі не проводили конкурсних торгів. Про це свідчать дані нашого моніторингу закупівель в Prozorro. До такої перевірки нас спонукав досвід Новояворівської міськради, яка минулоріч відмовилась від конкурсів і всі гроші роздала, укладаючи так звані «прямі» договори.

Ми встановили, що окрім Новояворівська, цілий рік не проводили конкурсів, а лише публікували укладені договори, в Золочеві, Яворові, Старому Самборі, Рава-Руській та Радехові. Ради в цих містах замовляють усі необхідні послуги та товари «в ручному режимі» і в тих підприємців та компаній, які їм подобаються.

***

Всі згадані нижче випадки ухилення від проведення конкурентних торгів не є порушенням закону «Про публічні закупівлі». Втім яскраво свідчать про прозорість міських рад, які не лише не запровадили допорогові конкурсні закупівлі, а й подекуди «підганяли суми» до встановлених законом порогів у 200 тис. грн на товари та послуги та 1,5 млн грн – на роботи.

Золочів

Золочівська міська рада протягом 2017 року роздала замовлень на понад 47 млн грн і надавала перевагу таким компаніям: ТДВ «Шляхове ремонтно-будівельне управління №65», «Золочівстарбуд» та «Золочівагробуд».

«Шляхове ремонтно-будівельне управління №65» отримало від міськради два замовлення: на майже 33,8 млн грн за продовження реконструкції площі Вічевої в місті та понад 800 тис. грн на каналізування чотирьох вулиць.

Аж двадцять (!) прямих угод міськрада підписала із зовсім молодим підприємством ПП «Золочівстарбуд», яке зареєстрували того ж 2017 року. Компанію створили 20 березня, а менш ніж за місяць, 10 квітня, вона отримала перше замовлення від міськради. За рік співпраці з міськрадою ПП «Золочівстарбуд» отримало замовлень понад 2,7 млн грн на капітальний ремонт вулиць, тротуарів та внутрішньодворових проїздів.

До речі, одноосібним власником «Золочівстарбуду» є місцевий мешканці Геворг Багдасарян. Наприкінці року, 17 листопада, це й же чоловік зареєструвався як фізична особа-підприємець і через 10 днів отримав пряме замовлення від Золочівської міськради на капітальний ремонт вулиці Героїв УПА за 250 тис. грн. А вже до кінця року за прямими угодами з міськрадою Багдасарян понад 1 млн грн замовлень.

Вісімнадцять прямих угод Золочівська міськрада підписала з ТОВ «Золочівагробуд» на загальну суму понад 3 млн грн. Компанія здійснювала для міськради облаштування пасажирських зупинок, будівництво спортивного майданчика, ремонт тротуарів та дорожніх проїздів.

Фірма належить жителям Золочева Михайлу Круглику та Йосипу Барабашу. Останній є депутатом Золочівської міської ради від політичної партії «Самопоміч» та входить у постійний склад діючої комісії з земельних питань, екології, містобудування та архітектури.

Пояснити такий вибір підрядників у Золочівській міськраді доручили головному спеціалісту з питань бюджету та фінансів – Наталії Репак. «Ми закупівлі проводимо в наших місцевих організацій, яких ми добре знаємо і впевнені в їхній компетенції. У нас була закупівля на 1,5 мільйони, і два рази ніхто на неї не виходив, ми не могли освоїти кошти. А так, ми працюємо з нашими місцевими підрядниками. Наприклад, «Золочівагробуд» має свою гуртівню, і в них вартість будматеріалів на порядок дешевша», – сказала вона.

Щодо закупівель в депутатської фірми, то в раді також проблем не бачать. «Я думаю, що тут немає конфлікту інтересів. У нас є ще декілька депутатів, які мають свої фірми. І те, що ми тільки йому (ред. – «Золочіагробуду») надаємо перевагу, – це нічого не значить. У нього велика бригада, є своя техніка, крани. Він може алею прокласти за один день. А з ким саме заключати договори, це вирішує міський голова», – додала Репак.

Яворів

Улюбленим ремонтником дворів у Яворівської міської ради є ПП «Рома», з яким минулоріч підписали 11 прямих угод на загалу суму 1,2 млн грн. ПП «Рома» належить депутату Львівської облради від БПП «Солідарність» Романові Демчині. За минулий рік компанія депутата на ремонтах доріг в області зібрала майже 600 млн грн.

З ТДВ «Шляхове ремонтно-будівельне управління №65» міськрада уклала 9 прямих угод та ще один договір за переговорною процедурою закупівлі. Вартість усіх угод становить понад 6 млн грн. Компанія також займалась ремонтуванням доріг та тротуарних пішохідних зон. Найбільшою часткою власності володіє львів’янин Юрій Сворень.

Виготовленням проектів землеустрою та розробкою детальних планів територій в Яворові для міста займались дві компанії – ПП «Центр ринкових досліджень» та ПП «Інститут містобудування та архітектури», з якими міськрада у минулому році підписала 15 прямих угод вартістю майже 140 тис. грн. Фірми належать львів’янці Світлані Білінській.

Старий Самбір

Фоворитами Старосамбірської міської ради, яка минулоріч на закупівлях «освоїла» 7,3 млн грн, є ПП «Ірина», ПП «Журавлик» та підприємець Василь Дмитришин.

Перше підприємство «Журавлик» протягом року підписало з міськрадою 10 прямих угод на поставку продуктів харчування. Одноосібною власницею «Журавлика» є Ольга Смолінська – депутат Нижанковицької селищної ради Старосамбірського району. Співпраця з міською радою принесла Смоленській 930,5 тис. грн замовлень, а загалом на поставці продуктів харчування у Старосамбірському та Самбірському районах – понад 2 млн грн.

Реконструкцією тротуарних доріжок та ремонтом міських площ у Старому Самборі займалось підприємство «Ірина». З ним міськрада підписала 7 прямих угод вартістю понад 1,3 млн грн. Компанія належить мешканцю Старосамбірського району Миколі Новосельському. До 2017 року компанія отримувала лише невеликі замовлення від Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс».

Ще шість договорів від Старосамбірської міської ради отримав підприємець Василь Дмитришин, який протягом року облаштовував вуличне освітлення в місті та ремонтував огорожу місцевого цвинтаря. Вартість усіх підрядів становить понад 812 тис. грн. Дмитришин також є депутатом Старосамбірської

Рава-Руська

У Рава-Руській міськраді у 2017 році прозвітували про 23 прямі угоди з підприємцями на загальну суму 4,6 млн грн. Шість таких угод на понад 1 млн грн підписали з вже згаданою вище компанією «Рома», яка належить депутату Львівської облради Роману Демчину.

Поточним ремонтом тротуарних шляхів та алей у Рава-Руській минулоріч займалося приватне підприємство Сергія Кір’янова «Рава ТВ», основним видом діяльності якого є діяльність у сфері телевізійного мовлення. Сім прямих угод з міськрадою принесли компанії замовлень на 876,5 тис. грн.

А найдорожче замовлення отримало ТОВ «Домусгруп», яке проводило реконструкцію місцевої загальноосвітньої школи за 1,4 млн грн. Компанія належить жителям села Зашків Жовківського району: Ігорю Колодію (33%) та Роману Брезіцькому (67%).

Радехів

Радехівська міська рада, в свою чергу, протягом 2017 року уклала 30 прямих угод і таким чином освоїла 4,3 млн бюджетних коштів. Пріоритетним питанням для міськради були ремонтні роботи дорожніх шляхів. Цю нішу на себе перейняло ПП «Геогалбуд-Д», з яким міськрада підписала 10 прямих угод, вартістю в понад 1,3 млн грн. При цьому у грудні міськрада підписала три угоди з цією компанією вартістю більше 196 тис. грн, тобто для обов’язкового проведення відкритих торгів, як вимагає законодавство, бракувало менше 4 тисяч гривень.

«Геогалбуд-Д» зареєстроване у 2016 році та належить мешканцям Жидачівського району Азату Гукасяну (50%) та Ігорю Камінському (50%). Останній у 2013 році був звільнений з посади заступника міського голови міста Жидачів. Причиною звільнення Каменського стало отримання 1000 доларів хабара.

Ще одна компанія, «Добрі дороги», на замовлення Радехівської міськради займалась поточними ремонтами дорожніх шляхів. Таких підрядів у ТОВ «Добрі дороги» було чотири на загальну суму 480 тис. грн. «Добрі дороги» також зареєстрували наприкінці 2016 року, і належить воно вже згаданому Роману Брезіцькому (30%), а також Наталії П’янюк (70%).

Коментар

Юрій Кузько, виконавчий директор ГО «Центр громадського моніторингу та досліджень»:

«Сумно, що керівництво міст намагається працювати за «старими» методами. Тим же міським головам, чиновникам набагато зручніше розподіляти бюджетні кошти «вручну», маючи знайомих підприємців, яким вони довіряють більше, ніж можливим переможцям торгів. Дуже часто, фактично кожна друга компанія, тісно пов’язана з депутатами міських рад. Таку масовість важко назвати випадковою. Керівництву цих міст не потрібні конкурентні торги, вони створило навколо себе так званий «закритий клуб», до якого не можуть потрапити випадкові підприємці».

Марічка Ляшук, спеціально для «Наші гроші. Львів»

Читайте нас в Instagram і Telegram

Підтримати нас

Коментарі